Inwestycje

Warto Zobaczyć


Krzywiń siedziba gminy posiada długą historię sięgającą pierwszych Piastów. Dzisiaj gmina należy do najbardziej prężnych w kraju pod względem rozbudowy infrastruktury turystycznej. To tu znajduje się sławny folwark „Soplicowo” znany z filmu „Pan Tadeusz”, Krzywińska Kolej Drezynowa, nietypowy szlak turystyczny - Kopaszewska Droga Krzyżowa i wiele innych atrakcji.

Lubiń

Najcenniejszym obiektem gminy zespół opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Zabytkowy zespół opactwa wznosi się w malowniczym, morenowym krajobrazie Wielkopolski, pośród pól, jezior i lasów na szczytach łagodnych pagórków. Widoczna z daleka strzelista wieża od wieków wskazuje drogę wędrowcom, pielgrzymom i turystom. Była to fundacja królewska oraz możnego rodu Awdańców. Z klasztoru według tradycji lubińskiej wywodził się nasz pierwszy kronikarz Gall Anonim. To mnich tego klasztoru o.Maciej, notariusz księcia Bolesława Pobożnego, zastosował po raz pierwszy w 1257 r. określenie naszego regionu nazwą Polonia Maior czyli Wielkopolska. Obok klasztoru zachowały się dwa kościoły: romańsko-gotycki św. Leonarda oraz barokowy Narodzenia NMP z partiami murów romańskich. W romańskiej kaplicy został pochowany książę wielkopolski Władysław Lasonogi. Przy klasztorze działa Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej oparty na starochrześcijańskiej tradycji modlitwy monologicznej. Lubińscy mnisi produkują także likier -Benedyktynka, owoc wielowiekowej ziołoleczniczej tradycji klasztornej wpływający dobroczynnie na układ pokarmowy.

Więcej informacji o życiu i pracy lubińskich mnichów oraz Domu Gości znajdziecie Państwo na stronie www.benedyktyni.net

Krzywińska Kolej Drezynowa

Nietypową atrakcją turystyczną jest Krzywińska Kolej Drezynowa. Obecnie w skład taboru wchodzą dwie drezyny ręczne oraz trzecia motorowa. Uczestnicy przejazdów otrzymują Prawo Jazdy na Drezynę Ręczną. Przejazdy odbywają się głównie na odcinku Bieżyn – Jerka oraz Bieżyn – Kunowo choć istnieje możliwość zamawiania przejazdów także w relacjach poza stację Gostyń, nawet do stacji Krobia.

Osoby zainteresowane przygodą na Drezynie proszeni są o kontakt przed przyjazdem: Tomasz Wiesierski +48 662 007 272.

Cichowo

,,Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych",

Tak pisał Adam Mickiewicz o okolicach Soplicowa, dzisiaj Soplicowo przeniesione z planu filmowego „Pana Tadeusza” znajduje się w Cichowie nad jeziorem. Podkomorzy Marek Pinkowski prowadzący tu także "Akademia zwierząt filmowych" organizuje wystawy i imprezy plenerowe poświęcone Mickiewiczowi oraz kultywuje staropolskie tradycje. Najlepiej wybrać się do Cichowa na przełomie czerwca i lipca gdy odbywa się tu Jarmark Soplicowski.

Innymi atrakcjami Cichowa, nie tylko dla dzieci, jest kolejka parkowa oraz przejażdżki łodzią „Telimena” po jeziorze Cichowo-Mórka.

Żródło: Wielkopolska Organizacja Turystyczna