Inwestycje
Opublikowano: 31 lipca 2018

Wakacje z ,,Chłapowskim''


Wakacje z ,,Chłapowskim''

W dniach od 23 do 27 lipca 2018 r. ponad czterdzieścioro dzieci z powiatu kościańskiego, a przede wszystkim z Kopaszewa, Rogaczewa Małego i Rogaczewa Wielkiego brało udział w półkoloniach organizowanych przez Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego przy współpracy wymienionych sołectw. Środki na sfinansowanie projektu pozyskano z powiatu kościańskiego w ramach konkursu „Wakacje na sportowo” oraz z Gminy Krzywiń.

Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w grze wiejskiej "Znam swoją dużą i małą Ojczyznę". Nawiązując do 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci wykonywały zadania polegające na śpiewaniu pieśni patriotycznych, recytacji polskich wierszy i rozwiązywaniu zagadek związanych z historią kraju i swojej miejscowości. Następnego dnia koloniści wyruszyli na rajd rowerowy do Cichowa. Była to interesująca aktywna forma zwiedzania powiatu kościańskiego. Na miejscu każdy miał okazję popływać statkiem wycieczkowym po jeziorze i podziwiać piękno przyrody. Po obiedzie był czas na relaks, zabawy na plaży i kąpiel w jeziorze. W środę dzieci wybrały się na całodniową wycieczkę do kościańskiego "Nenufaru". Olbrzymi plac zabaw zachwycił wszystkich. Można było sprawdzić swoją sprawność fizyczną w małym parku linowym, poskakać na trampolinie i dmuchanym zamku. Dużą popularnością cieszyły się też mini rejsy tratwą, kajakiem czy rowerem wodnym. Nie ruszając się z miejsca uczestnicy mogli przenieść się z Egiptu do Grecji, obejrzeć wieżę Eiffla czy Big Bena. Aby nikomu nie zbrakło sił do zabawy, kierownik półkolonii p. Leszek Majchrzak wcielił się w rolę kucharza i usmażył dla wszystkich pyszne kiełbaski. Czwarty dzień koloniści spędzili w parku linowym Tarzan w Lesznie oraz na kręgielni. Najpierw wszyscy przeszli szkolenie, aby umieć sprawnie i prawidłowo przypinać się do linek umieszczonych wśród drzew. Następnie zaczęli, zwinnie niczym prawdziwi Tarzani, pokonywać przeszkody i zaliczać kolejne trasy zawieszone między drzewami. Nie mniej emocji przyniosła rywalizacja na kręgielni. Każda drużyna chciała być tą najlepszą. Na koniec jednak wszyscy przyznali, że najważniejsza jest wspólna zabawa i pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Ostatni dzień zajęć to warsztaty lepienia z gliny prowadzone przez p. Annę Miler. Dzieci lepiły kubki, ozdoby i aniołki. Zajęcia były szalenie ciekawe, a instruktorka w bardzo przystępny sposób tłumaczyła uczestnikom jak krok po kroku jak wykonać poszczególne przedmioty.

            Podczas projektu dziećmi opiekowali się: Leszek Majchrzak - główny organizator i kierownik półkolonii, Alicja Maciejewska, Maria Majchrzak, Monika Majchrzak, Paweł Majchrzak, Beata Brzozowska-Sobczak, Jolanta Walczak. Ogromne podziękowania dla grantodawców oraz dla wszystkich osób, które przyczyniły się do realizacji projektu!