Inwestycje
Opublikowano: 28 lutego 2022

Pomoc Ukrainie - najważniejsze informacje


Pomoc Ukrainie - najważniejsze informacje

Drodzy Państwo, 

Dziękujemy za wasze ogromne zaangażowanie w akcje pomocowe dla Ukrainy. Informujemy, że obecnie zbiórka darów dla uchodźców obejmuje:

  • odzież i okrycie: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, skarpetki, rękawiczki dla dzieci, podkładki pod materace, materace, płaszcze i peleryny przeciwdeszczowe,
  • środki higieny i środki czystości: pieluchy dla dzieci i dorosłych, podpaski, chusteczki nawilżane i higieniczne, papier toaletowy, ręczniki papierowe, płyny do kąpieli i pod prysznic, mydło, pasty i szczoteczki do zębów, ręczniki, grzebienie, worki na śmieci,
  • żywność: batony energetyczne, bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe,
  • a także: naczynia jednorazowe, zapałki, baterie, latarki, zestawy pierwszej pomocy.

Ze względu na ograniczenia lokalowe uprzejmie prosimy o nieprzynoszenie rzeczy i artykułów spoza powyższej listy – liczymy na Państwa wyrozumiałość.

MIESZKANIE DLA UCHODŹCÓW

Otrzymujemy wiele telefonów i wiadomości od osób, które chciałyby udostępnić swoje prywatne mieszkania dla uchodźców. W celu ułatwienia kontaktu, prosimy aby w tych sprawach dzwonić pod numer telefonu: 65 512 08 25 wew. 28 (Starostwo Powiatowe w Kościanie). Prosimy przy takim zgłoszeniu podawać informację o tym na jak długo są Państwo w stanie przyjąć uchodźców.

Chcesz pomóc w inny sposób?

Uruchomiono specjalną stronę #POMAGAMUKRAINIE

https://www.poznan.uw.gov.pl/pomagamukrainie

W związku z sytuacją w Ukrainie Powiat Kościański organizuje pomoc uchodźcom, którzy zostaną ulokowani na terenie powiatu.

Poszukujemy osób posługujących się językiem ukraińskim, które będą mogły pełnić rolę tłumacza (mogą to też być Ukraińcy mieszkający w Polsce i posługujący się językiem polskim).

Mile widziane będą osoby, które gotowe będą w każdej chwili – po odebraniu zgłoszenia – stawić się w wyznaczonym na terenie powiatu kościańskiego punkcie.

Osoby gotowe do pomocy, prosimy o kontakt z Biurem Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Kościanie pod numerem telefonu 65 512 08 25 wew. 28 lub 32.

Jeżeli zamierzają Państwo pomagać uchodźcom na „własną rękę” i przyjąć ich pod swój dach, pamiętajcie żeby zarejestrować te osoby na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wówczas otrzymają pełne wsparcie Wielkopolskiego Biura Zarządzania Kryzysowego.


 W gminie Krzywiń urochomiony został zespół koordynujący pomoc dla uchodzców z Ukrainy przybyłych do nas po 24.02.2022 r. 

Zapraszamy do kontaktu - pomożemy ustalić plan pomocy.


 

Ważne i istotne informacje publikowane są na stronach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu: https://www.poznan.uw.gov.pl/informacje-dla-obywateli-ua


 

INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY: INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ


 

STRONA RZĄDOWA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM


 

PRACA DLA OBYWATELI UKRAINY: https://koscian.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy