Inwestycje
Opublikowano: 05 października 2021

Pan Franciszek Ratajczak z Kopaszewa ukończył 90 lat.


Pan Franciszek Ratajczak z Kopaszewa ukończył 90 lat.

Z okazji tak zacnej, 90 - tej rocznicy urodzin, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń, Jacek Nowak złożył jubilatowi wizytę, aby przekazać na jego ręce moc serdecznych życzeń, w imieniu wszystkich mieszkańców naszej Gminy.

Jubilat oczekiwał na urodzinowych gości w towarzystwie najbliższej rodziny. Przy „słodkim” stole poznaliśmy kilka faktów z życia Jubilata.

Pan Franciszek Ratajczak, syn Walentego Ratajczaka i Franciszki z domu Mazurczak urodził się dnia
3 października 1931 roku w Krzywiniu. Wspomina, że jako małe dziecko, z okna mieszkania, które rodzice wynajmowali  u Godziewskich był bezpośredni widok na krzywiński kościół. Jubilat pochodzi
z czworga rodzeństwa, do dziś żyje tylko On.

W czasie wojny jako dziecko pasł krowy u rolnika w Rąbiniu. Po wojnie trafił do pracy, do gospodarza w Kopaszewie. Potem przez 40 lat pracował w Gospodarstwie w Kopaszewie, zmieniała się tylko nazwa przedsiębiorstwa; od PGR Kopaszewo poprzez SHR do „Danko”. Pan Franciszek wspomina,
że zaczynał od orki przy użyciu zwierząt pociągowych - wołów, potem powoził końmi, następnie pojawiły się konie mechaniczne. Pracował różnymi ciągnikami; Bombajem, Zetorem, Ursusem, ostatni był Ursus 1214. Rodzinę założył w roku 1955. Żona Teresa zmarła w roku 2018, doczekali wspólnie 63 rocznicy ślubu.

Obecnie Pan Franciszek mieszka w Kopaszewie w swoim mieszkaniu, jednak mieszkająca w pobliżu rodzina otacza go troskliwą opieką. Pasją Jubilata jest hodowla gołębi pocztowych, ma 22 ptaki. Codziennie je wypuszcza, karmi i obserwuje jak kołują. Chętnie spaceruje po okolicy. Pan Franciszek ciągle jest sprawnym kierowcą, jeździ samodzielnie do lekarza, na cmentarz do Krzywinia, a czasami służy pomocą synowej wioząc ją na zakupy.

Najbliższa rodzina to czworo (4) dzieci, sześcioro (6) wnuków oraz siedmioro (7) prawnuków.

Panie Franciszku! Sto Lat!