Nowe zasady programu Czyste Powietrze

Od 3 stycznia 2023 roku rozpoczął się nabór wniosków w ramach nowej wersji rządowego programu "Czyste Powietrze". Program skierowany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W ramach programu można otrzymać dotacje na dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Ogólne zasady naboru dla dotacji z Programu Priorytetowego Czyste Powietrze
Cel programu
Celem Programu Priorytetowego Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania (część I Programu), beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania (część II Programu) oraz beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania (część III Programu).
Formy dofinansowania
- dotacja (dotyczy części I, II i III Programu),
- dotacja z prefinansowaniem (dotyczy części II i III Programu – wymagane jest załączenie do wniosku o dofinansowanie podpisanej umowy z wykonawcą na realizację określonego zakresu przedsięwzięcia z opcją prefinansowania),
- dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego (dotyczy części I i II Programu).
Rozpoczęcie przedsięwzięcia
- nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.
Okres realizacji
- dla dotacji w ramach części I i części II Programu: do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie,
- dla dotacji w ramach części III Programu: do 36 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie,
- dla dotacji z prefinansowaniem: do 18 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie,
- dla dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu: do 18 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie w banku, który przystąpił do Programu.
Warunkiem otrzymania dofinansowania do przedsięwzięcia z KOMPLEKSOWĄ TERMOMODERNIZACJĄ będzie przeprowadzenie audytu energetycznego. Dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1 200 zł, nie będzie wliczane do limitu maksymalnej wartości dofinansowania. Kompleksowa termomodernizacja w rozumieniu Programu to przedsięwzięcie, w wyniku realizacji którego nastąpi zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową (EU) budynku:
a) do wartości nie większej niż 80 kWh/(m²*rok)
lub
b) o minimum 40%
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.wfosgw.poznan.pl/czyste-powietrze/informacje-o-programie/ oraz https://czystepowietrze.gov.pl/od-3-stycznia-2023-r-rusza-nowa-wersja-programu-czyste-powietrze/
Od początku trwania programu do 30.12.2022 roku na Gminy Krzywiń:
Złożono 151 wniosków o dofinansowanie
Zrealizowano 81 przedsięwzięć
na łączną kwotę 1 151 645,05 zł