Opublikowano: 06 maja 2019

Komunikacja miejska za 0 zł!


Komunikacja miejska za 0 zł!

Gmina Krzywiń jako pierwsza w Powiecie Kościańskim wprowadza bezpłatną komunikację miejską od 1 września 2019 roku.

Na wniosek radnych Aktywnego Samorządu, przy akceptacji Burmistrza Miasta i Gminy Krzywiń (wymagana zgoda w związku z trybem Sesji Nadzwyczajnej), radni Rady Miejskiej Krzywinia podczas Sesji Nadzwyczajnej w dniu 30 kwietnia 2019 roku przyjęli jednomyślnie dwa projekty uchwał w sprawie uruchomienia od 1 września 2019 roku bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie gminy Krzywiń przy współpracy z gminą Śrem.

- Gmina Krzywiń zacieśnia współpracę z Gminą Śrem. Po dołączeniu do współpracy w ramach prowadzenia Schroniska w Gaju, dołączeniu do struktur Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego, kolejny ważny filar to wprowadzenie wspólnej komunikacji publicznej, w dodatku bezpłatnej dla wszystkich – mieszkańców, przyjaciół gminy Krzywiń, czy turystów odwiedzających naszą gminę. Uczniowie, ale pracownicy np. firmy LEOPOL czy REHAU zyskają bezpłatne połączenie komunikacyjne do pracy. Pojawia się bezpłatne połączenie na linii Krzywiń-Jerka-Śrem. Do Krzywinia czy Jerki mieszkańcy mogą dostać się autobusami szkolnymi. Korzystamy z gotowego rozwiązania, które działa w Śremie. Już niedługo ze Śremu będzie można bezpłatnie dojechać do Zaniemyśla czy Kórnika. Przed nami rozmowy z gminą Gostyń, gdzie również wprowadzono bezpłatną komunikację. Wierzymy, że inne samorządy, w tym z terenu naszego Powiatu, w tym same władze Powiatu Kościańskiego dostrzegą potrzebę wprowadzenia komunikacji bezpłatnej. W świetle zmian w oświacie, pojawienia się podwójnego rocznika w szkołach od września 2019 roku wydaje się zasadne podjąć ww. temat. Każda forma komunikacji bezpłatnej jest dobra, widzimy to chociażby po wprowadzeniu bezpłatnych taksówek w mieście Kościan – wyjaśnia Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia.

Dlaczego tylko połączenie na linii Krzywiń-Jerka-Śrem?

- Gmina Krzywiń przystępuje do gotowego i sprawdzonego projektu bezpłatnej komunikacji, która funkcjonuje z powodzeniem w gminie Śrem od 2016 roku.

- Starostwo Powiatowe w Śremie przychylnie odniosło się do projektu współpracy w zakresie uruchomienia komunikacji między gminami.

- Na terenie Powiatu Kościańskiego nie funkcjonuje jeszcze płatna czy bezpłatna komunikacja publiczna.

- Możliwość szybkiego dotarcia do Śremu i przesiadki do mikrobusa w kierunku do Poznania (szczególnie obecnie gdy przebudowywana jest linia i infrastruktura kolejowa w Kościanie).  

- W perspektywie upadku PKS Poznań (wygaszenie linii czerwiec br.) samorząd gminy Krzywiń nie może doprowadzić do sytuacji powstania tzw. ,,białej” plamy komunikacyjnej transportu publicznego.  Gmina Krzywiń jako jedyny samorząd w powiecie kościańskim nie ma dostępu do linii kolejowej.

- W niedalekiej przyszłości szybkie i sprawne połączenie z PKM czyli Poznańską Koleją Metropolitarną (w planach).

Na terenie gminy Krzywiń projekt jest pilotażowy - potrwa 5 miesięcy. Jeżeli zainteresowanie połączeniami na linii Krzywiń-Jerka-Śrem będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem, samorząd rozważy przedłużenie czasu trwania porozumienia między gminą Krzywiń a gminą Śrem i dopasuje godziny kursów do oczekiwań mieszkańców. Autobusy są wyposażone w system liczenia pasażerów, stąd będzie wiadomo która godzina kursu cieszy się największym zainteresowaniem.

Idea bezpłatnej komunikacji miejskiej rozszerza się w całej Polsce. W gminie Śrem funkcjonuje od lipca 2016 roku. Projekt się sprawdza, rośnie liczba pasażerów – np. gdy bilety były odpłatne miesięcznie korzystało 18 tys. ludzi, a obecnie gdy komunikacja jest bezpłatna korzysta z niej 60 tys. ludzi miesięcznie.

W śremski projekt komunikacji publicznej w najbliższym czasie mają dołączyć gmina Zaniemyśl oraz gmina Kórnik. Oznacza to że z krzywińskiego rynku bezpłatnie będzie można dojechać nie tylko do Śremu ale również do Kórnika.

W załączeniu projekty przyjętych uchwał przez Radnych Rady Miejskiej Krzywinia oraz wykaz godzin połączeń. Autobus będzie zatrzymywał się na przystankach, tj. Łuszkowo-Zbęchy (krzyżówka koło cmentarza – przystanek na żądanie), Jerka (rondo), Jerka, os. Brzozowiec (na żądanie), Krzywiń (ul. Kościańska – przystanek na żądanie), Krzywiń (Rynek).

Szczegółowych informacji udziela Bartosz Kobus, Sekretarz Miasta i Gminy Krzywiń, e-mail: bartosz.kobus@krzywin.pl.

Red.