Opublikowano: 07 czerwca 2019

Edukacyjnie z ,,KZGRL’’


Edukacyjnie z ,,KZGRL’’

Informacja Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego o działaniach edukacyjnych przeprowadzonych na terenie Gminy Krzywiń.

18 maja 2019 r. – przeprowadzono III edycję akcji pn. „Od segregacji nie planuj wakacji! Zamień odpady na rośliny”. Akcja była skierowana przede wszystkim do letników z miejscowości Cichowo i miała na celu propagowanie informacji na temat korzystania z PSZOKU (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Krzywiniu. Podczas imprezy mieszkańcy w zamian za przyniesione odpady wielkogabarytowe i odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – czyli odpady, których nie wolno pozostawiać przy pojemnikach – otrzymywali sadzonki roślin. Cała akcja rozpoczęła się już wcześniej, gdyż w dniach 19.04.-09.05. br. w zamian za odpady przywiezione do PSZOKu można było otrzymać kupon uprawniający do odbioru sadzonki. Poza wydawaniem roślin przy stoisku prowadzono rozmowy informacyjne z mieszkańcami, a najmłodsi uczestnicy brali udział w quizie odpadowym, w którym mieli możliwość wygrania upominków edukacyjnych. W akcji wzięli udział mieszkańcy z 34 nieruchomości z Gminy Krzywiń, rozdano prawie 150 sadzonek, a odebrano około 800 kg odpadów. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem, więc już teraz możemy zaprosić na przyszłoroczną edycję.

30 maja 2019 r. w Zespole Szkół w Krzywiniu w klasach drugich i trzeciej szkoły podstawowej odbył się Turniej Odpadowy z okazji dnia dziecka. Trzy drużyny, każda pod przewodnictwem innego Bohatera Segregolandii KZGRL – Papy Piera, Petunii i Szkłaków – konkurowały między sobą w zawodach sportowych, podczas których wykorzystano atrybuty w postaci odpadów komunalnych. Były więc "Rewia mody odpadowej", "Kartonowa gąsienica", "Petowe kręgle" czy "Rzut odpadem do celu". Po wyczerpujących zadaniach fizycznych, wydawać by się mogło, że chwilę oddechu będzie można złapać podczas quizu odpadowego. Nic bardziej mylnego. Tutaj liczyła się każda odpowiedź, każdy kolejny punkt mógł przesądzić o wyniku, emocje sięgały więc zenitu. Najwięcej nakrętek – punktów zdobyła klasa II b – Drużyna Papy Piera i to ona zwyciężyła w całym Turnieju. Na zakończenie imprezy każdemu uczestnikowi wręczono nagrody w postaci ekologicznych upominków.