Inwestycje
Opublikowano: 09 maja 2022

Dni Polonii w Berlinie


Dni Polonii w Berlinie

Powiat Kościański na Dniu Polonii w Berlinie

Niemiecka Polonia tradycyjnie w maju - w okolicy ustanowionego przez Sejm RP Dnia Polonii i Polaków za granicą – świętowała na placu przy ratuszu w berlińskiej dzielnicy Reinickendorf. W tym roku do udziału w święcie Polonii zaproszone zostały samorządy powiatu kościańskiego.

Festyn Dzień Polonii w Berlinie to jedyna tak duża impreza polonijna w całych Niemczech organizowana z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą. Od 2011r. ten wielki festyn polonijny organizuje Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie.

W sobotę, 7 maja 200 roku, w Berlinie królowali Polacy. Na placu pod ratuszem słychać było właściwie tylko język polski, a na scenie można było usłyszeć i zobaczyć zespoły z Ziemi Kościańskiej. Wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” ze Śmigla, tancerze ze Szkoły Tańca „Poezja” z Kościana, Zespół Folklorystyczny „Kokorzynianki” z Kokorzyna, chór „Harfa” z Czempinia, Orkiestra Dęta OSP oraz mażoretki z Krzywinia, a także zespół dudziarzy z Kościana. Poza tym na scenie pojawili się także:  ukraiński duet „Swoi”, zespół folklorystyczny „Krakowiacy” z Berlina, Bloody Kishka, Stan Zawieszenia, Iwona & the Crazy Vibes. Gwiazdą wieczoru był cover band Beatlesów – The Postman.

W trakcie wydarzenia na dużym stosiku prezentował się Powiat Kościański. Odwiedzający festyn mogli zapoznać się z ofertą turystyczną i inwestycyjną powiatu kościańskiego oraz wszystkich gmin. 

Między występami zespołów, na scenie pojawiali się zaproszeni goście, wśród których znalazły się także przedstawicielki samorządu powiatu kościańskiego: wicestarosta Dorota Słowińska oraz radna powiatowa Magdalena Wróblewska. Opowiadając o Ziemi Kościańskiej wspomniały o jej pięknym geograficznym położeniu wśród jezior, lasów i łąk, bardzo dobrej komunikacji drogowej i kolejowej, przedsiębiorczości mieszkańców oraz licznych inwestycjach, realizowanych przez samorząd powiatowy i samorządy gminne. Na koniec zaprosiły wszystkich uczestników festynu oraz ich rodziny do odwiedzenia promocyjnego stosika, a przede wszystkim gościnnej Ziemi Kościańskiej.

Festyn Polonijny organizowany przez Polską Radę Związku Krajowego w Berlinie przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej obył się w tym roku pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”.

Na terenie festynu poza zapoznaniem się z ofertą turystyczno-inwestycyjną powiatu kościańskiego można było także skosztować polskich przysmaków. Dla najmłodszych przygotowano natomiast dmuchany plac zabaw oraz specjalne warsztaty.

W pięknej słonecznej pogodzie w radosnej, festynowej atmosferze mieszkająca w Niemczech Polonia bawiła się do późnego wieczora.

 

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://we.tl/t-X3NWABqQn1