Inwestycje
Opublikowano: 22 listopada 2021

90 lat Pana Waleriana Przybylskiego


90 lat Pana Waleriana Przybylskiego

Kolejny mieszkaniec naszej społeczności, mieszkaniec Jerki, Pan Walerian Przybylski obchodził zacną, dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin. Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak z tej okazji odwiedził jubilata i przekazał mu moc urodzinowych serdeczności
w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców gminy. Jubilat na urodzinowych gości oczekiwał w świątecznej atmosferze, otoczony najbliższymi. Podczas serdecznej rozmowy mieliśmy okazję usłyszeć co nieco z historii życia Pana Waleriana.

Pan Walerian Przybylski urodził się dnia 12 listopada 1931 roku w Rogaczewie Małym,  jako jedno z pięciorga dzieci Antoniego i Józefy z domu Koniecznej. Rodzina utrzymywała się pracując w miejscowym majątku. Pan Walerian wspomina, że w czasie wojny ojciec trafił do obozu, z którego wrócił dopiero po zakończeniu działań wojennych w roku 1945. Przez lata nieobecności ojca, matka wychowywała sama całą gromadkę dzieci.

Pan Walerian od 16-go roku życia poszedł do pracy na majątku; zaczynał od pracy wołami, potem był traktorzystą, aż do emerytury, na którą przeszedł w grudniu roku 1989.

W roku 1955 ożenił się.  Z żoną Natalią wychowali czworo dzieci i  przeżyli wspólnie  56 lat.  Żona zmarła w roku 2011.

Przed rokiem Pan Walerian przeprowadził się z Kopaszewa, w którym mieszkał  właściwie przez całe życie, do pobliskiej Jerki. Mieszka w Jerce razem z córką i jej rodziną.

Cały czas jest bardzo aktywny fizycznie; dużo spaceruje, chętnie jeździ rowerem, a przed kilkoma laty jeździł jeszcze na łyżwach. Ubolewa, że do pełnej sprawności brakuje mu tylko zdrowych oczu i zdrowych uszu.

Najbliższa rodzina Pana Waleriana to: 4 dzieci, 11 wnuków, 17 prawnuków.