Inwestycje
Opublikowano: 21 grudnia 2021

27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego


27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

23 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to jest pomnikiem naszej pamięci i wdzięczności dla przodków za walkę i włączenie naszych ziem w granice odradzającej się Rzeczpospolitej.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

W tym roku obchodzić będziemy 103 rocznicę Narodowego Dnia Zwycięstwa Wielkopolskiego. Zapraszamy do wspólnego świętowania. Tego dnia o godzinie 16:40 rozlegnie się dźwięk syren alarmowych na terenie gminy Krzywiń. Zachęcamy do zatrzymacia się wtedy na chwilę i wspomnienie minionych wydarzeń. Zapraszamy wszystkich mieszkańców by tego dnia wywiesili w swoich domach flagę powstańczą i narodową. 

O 16:40 Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak wraz z Przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Krzywiń Krystyną Motławską złożą w imieniu wszystkich mieszkańców kwiaty i zapalą znicz na Rynku w Krzywiniu.